Artistic Director: Robert Mills
Ballet Master: Miki Kawamura
Ballet Master: Ronnie Underwood
Ballet Master: Penny Askew
Company Teachers: Victoria BeardenBoyko DossevDonn EdwardsAlexa Fioroni Slaughter

 

 

Principal Dancers

Jonathan Batista

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Hometown: Rio de Janeiro, Brazil

Courtney Connor Jones

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Hometown: Charlotte, North Carolina

DaYoung Jung

Sponsored By:

Joined the company in 2012

Hometown: Gyeongsang, South Korea

Miki Kawamura

Sponsored By:

Joined the company in 2010

Hometown: Sapporo, Japan

Alvin Tovstogray

Sponsored By: Sponsored by: Susan E. Brackett and Gregg Wadley

Joined the company in 2012

Hometown: Dnipro, Ukraine

Ronnie Underwood

Sponsored By:

Joined the company in 2009

Hometown: Tulsa, Oklahoma

Soloists

Amanda Herd-Popejoy

Sponsored By: Sponsored by: Susan E. Brackett and Gregg Wadley

Joined the company in 2009

Hometown: Yukon, Oklahoma

Autumn Klein

Sponsored By: Curtis Teague and Loretta Simonet

Joined the company in 2012

Hometown: Lincoln, Nebraska

Walker Martin

Sponsored By:

Joined the company in 2013

Hometown: Clinton, Oklahoma

Amy Potter

Sponsored By:

Joined the company in 2014

Hometown: Roanoke, Virginia

Sarah Jane Stropes

Sponsored By:

Joined the company in 2012

Hometown: Houston, Texas

Corps de Ballet

Zachary Artice

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Hometown: Modesto, California

Paige Brown

Sponsored By:

Joined the company in 2014

Hometown: Wichita, KS

Mickayla Carr

Sponsored By: Sponsored by AUE/ John Hryshchuk

Joined the company in 2016

Hometown: Arlington, Texas

Randolph Fernandez

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Hometown: Boston, MA

Daina Gingras

Sponsored By:

Joined the company in 2013

Hometown: Rutland, Vermont

Sam Jones

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Hometown: South Bend, Indiana

Jameson Keating

Sponsored By:

Joined the company in 2018

Dave Naquin

Sponsored By:

Joined the company in 2016

Hometown: Cowpens, South Carolina

Mayu Odaka

Sponsored By:

Joined the company in 2015

Hometown: Los Angeles, California

Jace Pauly

Sponsored By:

Joined the company in 2018

Alexandra Schooling

Sponsored By:

Joined the company in 2016

Hometown: Lancaster, Pennsylvania

Erik Thordal-Christensen

Sponsored By:

Joined the company in 2018

Carrie Ruth Trumbo

Sponsored By:

Joined the company in 2016

Hometown: New Smyrna Beach, Florida

Rayleigh Vendt

Sponsored By:

Joined the company in 2015

Hometown: Dallas, Texas

Apprentices

Alejandro González

Sponsored By: Sponsored by: Drs. Lola and Dean Sicking

Joined the company in 2017

Natalie Matsuura

Sponsored By: Sponsored by: Marlo A. Miller DDS, MS

Joined the company in 2017

Camille Robinson

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Vinícius Silva

Sponsored By: Sponsored by: James and Jennifer Weinland

Joined the company in 2018

Kara Troester

Sponsored By: Sponsored by: Gary and Michelle Brooks

Joined the company in 2017

Aldrin Vendt

Sponsored By:

Joined the company in 2017

Studio Company, Second Year

Studio Company 2nd Year

From left to right. Standing:  Hannah Barr, Isaac Buller, Gabrielle Dorman, Katie Pilone, Tylor Bradshaw, Amber Robinson, Leah Morris, Sitting:  Brianna Moriarty, Kneeling:  Molly Cook

Studio Company, First Year

Studio Company 1st Year

From left to right. Standing:  Indira Cunningham, Amelia Chandulal-Mackay, Ivan Aguayo, Brittany Gillet, Sara Carver, Savanna Airee, Carly Baker, Jessica Barber, Micah Bullard, Caroline Young, Allison Tatsuoka, Emma Speir, Alison Ramoran, Annie Ogren, Lucas Rodriguez, Keziah Terry, Maggie Turner, Allison Rainford, Lucas Tischler, Seated on benches: Sophie Basarrate, Emmana Hemsley, Rocky Despain, Elias Cherrier-Vickers, Gabrielle Mengden, Kendra Ma, Kaileah Long, Paige Russell, Seated on floor:  Sierra DeYoung, Orobosa Aghedo, Micah Kenyan, Jenna Latham, Corinne White, Erin Sowles, Ana Schloemann

Trainees

Trainees

From left to right. Standing:  Sydney Sheldon, Grace Manuel, Sammi Michael, Brenna Maxey, Abigail Quarles, Fenella O’Neill, Olivia Rick, Yurika Tateno, Cianna Sala, Jacob Seagraves, Emily Plyler, Emma Fridenmaker, Abby Fleming, Chloe Davis, Chloe Beckinsale, Andrea Hubbard, Rachel Davis, Carlos de Quesada, Anamarie Haddock, Morgan Horwath, Kanna Araki, Gillian Letonoff, Seated on benches:  Chiara Tejidor, Alayna Wong, Lauren Withee, Anya Matejczyk, Lexie Cheyne, Lucie Fink, Laurel Horwath, Esosa Aghedo, Seated on floor:  Isabella Sottile, Diana Paredes, Anna Turani, Abby Brummer, Audrey Brown, Margaret La Rosa-Dalton, Ashley Forche, Not pictured:  Antonia Diaz, Anni Jokimies

Premier Partners

 

AlliedArtsKirkpatrick

Sustaining Partners

8-2